O tom, že Joe Kaeser potřebnou transformaci zvládne, při jeho nástupu do funkce v srpnu roku 2013 přitom mnozí pochybovali. Schopnosti tehdy šestapadesátiletého manažera analytici či zástupci investorů firmy sice považovali za dostatečné, jeho dlouholetá kariéra v koncernu ale dle jejich názoru představovala možnou brzdu nutné proměny struktur a podnikové kultury.

Kaeser však za poslední roky dokázal, že se změn nebojí a že je dokáže i prosadit. Za pravdu mu dávají i hospodářské výsledky koncernu, když počátkem listopadu manažer prezentoval velmi dobrá čísla. Za uplynulý účetní rok (končí 30. září) společnost se sídlem v Mnichově dosáhla obratu ve výši 79,6 miliard eur, její zisk činil 5,6 miliard eur. Tím překonala i vlastní prognózu, kterou Kaeser dokonce již dvakrát v průběhu roku revidoval směrem nahoru. "Uplynulý rok je jedním z nejsilnějších v historii naší firmy. Velmi tvrdě jsme na tom pracovali a jsem velmi pyšný na to, co náš tým po celém světě dokázal," řekl spokojeně Kaeser. Marže ze zisku, jeden z důležitých ukazatelů, stoupla z 10,1 procenta na 10,8 procenta.

Siemens dnes zaměstnává na 350 tisíc lidí, působí ve více než 200 zemích světa a je aktivní v oblastech elektrifikace, automatizace či zdravotní techniky. Mezi soukromými spotřebiteli jsou populární především domácí spotřebiče Siemens, tyto aktivity ale koncern v roce 2014 opustil, respektive prodal svůj padesátiprocentní podíl na společné výrobě, kterou od roku 1967 vedl s konkurentem Bosch. Ten nyní vede firmu sám, má ale právo značku Siemens ještě několik let používat.

INOVACE JSOU ELIXÍR ŽIVOTA

Pod taktovkou Kaesera se tak nyní firma pomalu mění, stejně jako se - z optického hlediska -s novou funkcí změnil i on. Před svým nástupem do funkce CEO byl Kaeser, který do Siemensu nastoupil rovnou po studiu v roce 1980 a naposledy zastával post finančního šéfa, proslulý svým knírem (některým médiím tím připomínal herce Omara Sharifa). Ten ale koncem roku 2012, snad jako předzvěst nové funkce, shodil a dnes je vidět už jen hladce oholený, o něco štíhlejší než před lety a občas i v ležérním oblečení namísto obleku na míru. "Svěží" image dnes vane i v koncernu, který v příštím roce oslaví 170 let od svého založení.

Kaeser sází především na nové obchodní oblasti a inovace, které jsou dle jeho názoru jedním z klíčů pro budoucí úspěch firmy. "Digitalizaci musíme vnímat jako šanci, a ne jako hrozbu," tvrdí šedovlasý manažer s hustým obočím. "Tento trend v příštích letech ještě posílí, což mnoha lidem nahání strach. Přežijí jen ty firmy, které se tomu nejlépe přizpůsobí. A ty, co se neadaptují, ty zmizí," dodává.

Siemens proto v říjnu letošního roku rozjel novou divizi s názvem next47, jež sdružuje nejrůznější start-upy společnosti. Má zde panovat kreativní pracovní prostředí usnadňující práci na nových nápadech a vývoji nových technologií. Číslo 47 v názvu má připomínat rok 1847, kdy byla společnost založena. "Werner von Siemens v roce 1847 díky svým inovacím a odvaze vyrazit novou cestou položil základ pro úspěch naší firmy. Téměř 170 let po jejím založení nyní chceme učinit další krok neboli the next step," vysvětluje v rozhovoru pro časopis Focus manažer. "Dříve inovace znamenala to, že někdo sedí sám ve své kanceláři a kutí na nějakých vynálezech. Pak běžel k nadřízenému a hlásil: Šéfe, mám něco skvělého," dodává prošedivělý Kaeser. Dnes podle něj lidé chtějí pracovat v týmech, smysl a účel firmy je jim důležitější než peníze. "Společně chtějí vyhrát či ztroskotat a testovat nové věci. A přesně to je u nás nyní možné," tvrdí.

Nová divize má pro příštích pět let k dispozici celou miliardu eur, jedním z jejích prvních projektů je například vývoj hybridních pohonů pro letadla, na němž Siemens spolupracuje s výrobcem letadel Airbus. "Inovace jsou pro firmy elixír života, na nich závisí také osud naší země," tvrdí Kaeser.

Manažer v tomto ohledu rád připomíná, že se Siemens musí poučit z chyb, které učinil. Symbolem je historka, kdy počátkem osmdesátých let dva mladíci ze Spojených států manažerům z Mnichova chtěli nabídnout jejich nápad telefonování přes internet. "Naši lidé jim ale tehdy jen řekli: Vy jste se snad zbláznili! Něco takového nikdy fungovat nebude. A kdyby to fungovalo, tak bychom to vynalezli my," vzpomíná Kaeser. Američané sice odešli s nepořízenou a založili firmu vlastní, z níž se nakonec stal světový koncern Cisco dosahující ročního obratu ve výši 50 miliard dolarů.

ODCHOVANEC FIRMY, BOJOVNÍK PROTI KORUPCI

To bylo v době, kdy Kaeser ve firmě začínal. Do Siemensu manažer původem z dvoutisícové vesnice Arnbruck nedaleko českých hranic nastoupil hned po ukončení vyšší odborné školy v roce 1980. "To byly ještě jiné časy. Šéf továrny byl pro nás něco jako bůh, sekretářka vždy ve čtvrt na devět kontrolovala docházku a kdo přišel pozdě, musel se jít omluvit," vzpomínal na své začátky v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung. Tehdy se naučil, jak důležité je, se s firmou identifikovat. "Siemens musí u Siemensu být vidět ve všem. Tato disciplína platí pro všechny," dodává manažer, který se na víkendy vždy vrací do své rodné bavorské vsi, kde dodnes bydlí jeho rodina. Kaeser zprvu pracoval v oblasti polovodičů, které tehdy patřily mezi jednu z perspektivních divizí firmy. V roce 1987 následovala jeho první zahraniční štace v Malajsii, poté opět v Německu a v polovině let devadesátých pak ve Spojených státech. Zde žil čtyři roky v Kalifornii, v té době také "zmezinárodnil" své jméno z německého Josef Käser na jednodušší verzi Joe Kaeser.

Po návratu do Německa v roce 1999 manažer dva roky pracoval v ústředním oddělení financí, kde se mimo jiné zasadil o to, aby firma navenek byla ve svém účetnictví transparentní a získala tak větší důvěru investorů. V roce 2001 Kaeser opět přešel do provozní role a vedl divizi mobilní telekomunikace ICM (Information and Communication Mobile), jen o tři roky nato ale získal pozici v představenstvu koncernu jako hlavní stratég. V roce 2006 získal post šéfa finančního, na němž nahradil Heinze-Joachima Neubürgera, jednoho z hlavních aktérů korupčního skandálu, který tehdy vyšel najevo. Na podzim toho roku vyšlo najevo, že v Siemensu dlouhá léta fungoval systém úplatků, které zaměstnanci dávali výměnou za zakázky. V rámci aféry v roce 2007 odešel nejen výkonný šéf Klaus Kleinfeld, ale také šéf dozorčí rady firmy Heinrich von Pierer.

Samotného Kaesera se kauza nijak nedotkla, přestože úplatky byly částečně aplikovány i v jeho bývalém resortu. "Něco takového bych nikdy netoleroval. Korupce se s mými hodnotami zásadně neslučuje," hájil se tehdy při výpovědi u soudu manažer. Právě fakt, že Kaeser je jakýmsi vlastním odchovancem firmy, mnozí při jeho nástupu na funkci nejvyšší v srpnu 2013 považovali za velkou výhodu. Zná veškerá její zákoutí, vazby, kulturu a dokáže odhadnout možné problémy.

JEDNEJ JAKO VE VLASTNÍ FIRMĚ

Přesto role výkonného šéfa pro manažera, jenž příští rok oslaví své šedesátiny, byla a je velkou výzvou. Jeho předchůdce Peter Löscher sice po korupčním skandálu dosáhl jisté stabilizace, chyběla mu ale ta správná strategie. Siemens musel celou řadu nezdařených (a drahých) projektů ukončit a ve srovnání s konkurencí vykazoval slabé výsledky.

Jedním z hlavních opatření Kaesera tak bylo snížení nákladů o jednu miliardu eur a zeštíhlení struktur firmy. Navíc zpřísnil výběrová řízení pro nové projekty, čímž snížil kvótu chybných rozhodnutí. Koncern ale profitoval také z celé řady velkých a důležitých projektů, o jejichž realizaci se Kaeser osobně zasadil. V rámci dobrých "zákaznických" vztahů se neváhal setkat například s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (přestože v té době právě eskalovala krize na Ukrajině), s egyptským prezidentem se naopak vloni dohodl na zakázce ve výši osmi miliard dolarů.

Nezaujatě reagoval také na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pouhý den po jeho zvolení v rozhovoru pro stanici CNBC apeloval "dejte mu šanci". Právě rozvoj infrastruktury, který Trump slibuje, by mohl pro německý koncern znamenat nové zakázky. Již nyní ve Spojených státech generuje více než čtvrtinu svého obratu a zaměstnává tam na 50 tisíc lidí.

VEDENÍ NEMÁ LIDEM JEN DIKTOVAT

Přestože je Kaeser považován za dobrého řečníka, který si vždy dokáže získat publikum, snaží se podle některých investorů příliš soustředit moc pouze kolem sebe. "Siemens není žádná one man show," citoval jednoho z investorů portál Börse Online. Mnoho rozhodnutí činí nejužší vedení sdružené kolem manažera, jemuž pro velký podíl žen média přezdívají "girls camp". Jistý tvrdý styl vedení ale Kaeser, který za důležité životní hodnoty považuje férovost, otevřenost a slušnost, nezapírá. "Ve vedení firmy nejde o vůli demokratické základny," tvrdí a dodává, že nelze vždy zohlednit přání všech. Zároveň ale podotýká, že vedení není jen o tom, lidem něco diktovat. "Nestačí jen něco říkat, člověk musí jít příkladem," říká manažer, jehož motto zní: "Jednej vždy tak, jako by to byla tvoje vlastní firma."

O tom, že navzdory všem kritikům má Kaeser s tímto přístupem úspěch, svědčí i fakt, že dozorčí rada koncernu podle deníku Handelsblatt zvažuje prodloužení jeho smlouvy, která má vypršet v březnu 2018, o dalších pět let. Díky tomu by mohl dovést do konce i svůj vlastní strategický plán Vision 2020, který inicioval krátce po svém nástupu. Analytici předvídají, že by pak Siemens mohl dosáhnout obratu ve výši 90 miliard eur.

Zdroj: Handelsblatt, Manager Magazin, Focus

Barbara Bublíková,
spolupracovnice redakce

Joe Kaeser

Narodil se 23. června 1957 v bavorském Arnbrucku jako Josef Käser. Vystudoval ekonomiku na vyšší odborné škole v Regensburgu, hned po studiu v roce 1980 nastoupil k Siemensu.

V letech 1987 až 1988 pracoval u divize polovodičů v Malajsii. Od roku 1990 po pět let vedl dceřinou společnost Opto Semiconductors. V roce 1995 šel na čtyři roky pracovat pro pobočku Siemensu v Kalifornii, kde byl mimo jiné finančním šéfem divize Microelectronics. Po návratu pracoval v centrále společnosti v oblasti financí, než převzal vedení oblasti mobilní telekomunikace ICM. V roce 2004 byl jmenován šéfem strategie, o dva roky později pak šéfem finančním. Od srpna 2013 je výkonným šéfem Siemensu, jeho smlouva platí do března 2018, odborníci ale spekulují o jejím prodloužení. Kaeser je ženatý a má dvě děti. Jeho rodina stále žije v Arnbrucku, kam se zpravidla na víkendy vrací z Mnichova, kde má Siemens centrálu.

Foto: Reuters

Související